Akıncı’nın İran’daki rotası gündem olmuştu! Merak edilen sorunun cevabını Haber7 buldu

   Haber7-ÖZEL

19 Mayıs’ta Türkiye saatiyle öğleden sonra 4 civarlarında İran haber ajansları Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza yaptığını duyurdu. Reisi, Azerbaycan sınırında Aras nehri üzerinde iki ülke tarafından ortaklaşa inşa edilen Kız Kalesi Barajının açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptıktan sonra dönüş yolunda kaza geçirdi.

HELİKOPTERİN YERİNİ AKINCI TESPİT ETTİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkilileri taşıyan helikopterin düşmesinin ardından Türkiye, komşu ülkeye yardım elini uzattı. Olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterlerin görev yapamadığı bölgeye Cumhurbaşkanlığı izniyle Akıncı İHA gönderildi. Akıncı İHA, kısa  bir süre sonra Reisi’nin helikopterinin yerini tespit ederek İran makamlarına anlık bilgi verdi. Akıncı’nın verdiği koordinatlara giden İran kurtarma ekipleri, Cumhurbaşkanı Reisi’nin cansız bedenine ulaştı. 

AKINCI’NIN NEDEN TEBRİZ ÜZERİNDEN GİTTİ

İran’daki görevini başarıyla tamamlayıp, yurda dönen Akıncı İHA, Van’daki üssüne inmeden önce gökyüzünde ay yıldız çizdi. İran Cumhurbaşkanının uçağını tespit eden Akıncı dünyada en çok takip edilen hava aracı oldu. Anlık olarak 6 milyonu aşkın kişi Akıncı’nın arama çalışmalarını canlı olarak takip etti. Ancak Akıncı’nın İran hava sahasına girerken izlediği yol bazı sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekti. Türk İHA’sının neden Tebriz üzerinden helikopterin düştüğü bölgeye doğru gittiği kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Haber7 merak edilen sorunun cevabını buldu. Hava uzmanları, Akıncı’nın rotasının Tebriz üzerinden gidilmesinin zamanlama açısından önemli olduğunu, çünkü Reisi’yi taşıyan helikopterin hedefinin Tebriz olduğunu belirtti. Edinilen bilgiye göre, Akıncı helikopter enkazı arama çalışmalarına Tebriz üzerinden başlayarak helikopterin kalkış noktasına uzanacak şekilde gerçekleştirdi. Helikopterin düşüş bölgesinin bilinmemesi nedeniyle Akıncı’nın bu rotası en az zaman içerisinde helikopterin kaza yerini tespit etmek amacıyla düzenlendiğini ifade ediliyor. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir